MCP4161-502E/P
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCP4161-502E/P
  • 1
Digital Interface : Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current : 550 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : Through Hole
Taps per POT : 256
Resistance : 5 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : PDIP-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V