PIC16F19155-E/MV
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16F19155-E/MV
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 28-UQFN (4x4)
Data Converters : A/D 20x12b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F19155
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)