MCC56-18IO1B
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCC56-18IO1B
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 64 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : TO-240AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCC56
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 100 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA