PD432006
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PD432006
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 600 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 942 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 4.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Package / Case : POW-R-BLOK™ Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 46400A, 50890A
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MOD ISO DUAL 2000V 600A
Contact Now
SCR Module 2 kV 942 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module